Південна баптистська конвенція – найбільше об’єднання протестантів в США і баптистів в світі. У неї входять церкви з усіх штатів США, більше з півдня. Конвенція налічує 15 млн чоловік (з дітьми близько 21,5 млн). Найбільша кількість прихильників в штаті Міссісіпі (34%), Алабама (32,5%), Оклахома (31%). Штаб-квартира розташована в Нешвіллі, штат Тенессі. Є членом Всесвітнього союзу баптистів, але не бере участь у Всесвітній раді церков.

Історія створення

Перші баптисти були вихідцями з Англії на початку 17-го століття. У 1682 році в Чарльстоні, штат Південна Кароліна вперше в Америці з’явилася баптистська церква. У 1814 році створена трирічний конвенція, яка об’єднувала баптистів всіх південних штатів. Розбіжності між віруючими Півночі і Півдня привели до розколу і створення Південної баптистської конвенції в 1845 році в Огасті, штат Джорджія.

«Баптистська віра і місія»

Це основний документ, який використовується як Символ віри. Був затверджений в 1925 році, поправки вносилися в 1963 і 2000 роках.

Південна баптистська конвенція

  • Біблія – ​​основа віровчення, єдине правило і керівництво в питаннях віри і життя. Бог надихнув людей на її написання і відкрив в ній істину.
  • Бог триєдиний. Кожна людина грішна, але шляхом каяття і прийняття Ісуса Христа може знайти порятунок. Вірять у Друге пришестя Христа, коли всім віруючим воздасться по справах їх.
  • Церква приймає тільки духовно відроджених. Хрещення здійснюється повним зануренням у воду, проводиться в свідомому віці, коли сама людина приймає рішення служити Христові. 1 раз на місяць або квартал проводиться євхаристія, або причастя прісним хлібом і безалкогольним вином. Літургія не зараховують до Таїнств.
  • Визнано загальне священство і рівноправність усіх членів церкви. Немає єпископату. Будь-хто може по-своєму розуміти Біблію. Кожен християнин повинен протистояти азартним іграм, расизму, перелюбства, гомосексуалізму, абортів.
  • Поділ церкви і держави.
  1. Помісні громади мають великий самостійністю і іноді сильно відрізняються у трактуванні Біблії. Головою є Христос, служителі – пастори (тільки чоловіки) і диякони. Дияконів вибирають члени церкви на зборах. Там же парафіяни вирішують фінансові питання, для всіх встановлений мінімальний внесок.
  2. Регіональні асоціації – їх 1186, пропонують свої умови для співпраці з помісними церквами.
  3. Конвенції штатів (41): фінансують вузи, притулки, будинки для людей похилого віку. За великі відхилення від загальноприйнятих правил можуть виключити помісну церкву з конвенції.
  4. Національна конвенція має від 1 до 10 представників від кожної церкви, що залежить від чисельності її членів і їх загального вкладу. Керує місіонерськими товариствами, духовними семінаріями.

Іван Гудзенко