Імена божественних сил, які створили та підтримували Всесвіт, спочатку вимовлялися або виспівувалися, щоб залучити їх велику енергію до життя людини. Ці співи поширювалися великими територіями та у індії прийняли форму читання мантр. У прадавньому санскриті значення слова «мантра» перекладається як «ім’я божества».
Коли довго співаєш імена божеств, то у внутрішньому світі народжуються різнокольорові візерунки, які люди спостерігали й малювали фарбами на тканинах. Ці малюнки називають ще космогонічними символами або янтрами. Вважається, що дивитися на космогонічний символ – це те ж саме, що читати імена божеств. Тобто янтра – це мантра у геометричному виразі.
Тому, спостерігати космогонічні символи – це отримувати космічну енергію, допомогу богів.
Найвідомішим символом є символ Алатир-каменю. За слов’янською міфологією, абсолют, Род Всевишній, перед тим, як створювати світи, перетворився на камінь Алатир. На цьому камені стоять усі Всесвіти, як на опорі. Кожний всесвіт, кожна галактика, кожна зоря, кожна планета, кожна гора, кожний храм й кожний вівтар у храмі є проекцією Алатирю. До речі, в індуізмі та буддизмі теж є легенда про Алатир, але там він має назву Чинтамані. До речі, й у священних книгах християнства Христос прирівнюється до такого ж містичного каменю. То Алатир є найважливішим елементом космогонічних малюнків.
Які ще є космогонічні елементи у вишиванці?
Квадрат. Основні значення: благополуччя, мир, достаток; земне поле. Квадрат символізує досконалість, гармонію, порядок. В українській традиції є одним із символів землі. Духовно квадрат символізує Матерію, а коло – символ досконалості. Тобто, квадрат протилежний до кола. Квадрат – знак особливого числа 4, яке українці розуміли як символ першоелементів. Це чотири точки земної кулі: сторони світу; пори року; життєві цикли; частини доби.
Ромб. Основні значення: союз сонця і землі, плодючість. Ромб пов`язують із плодючістю людини і землі. Він складається із двох трикутників, які символізують чоловіче і жіноче начало. Ромб із крапкою посередині означає засіяне поле, яке для наших предків дорівнювало добробуту і достатку. Ромбоподібні узори вишивали на весільних рушниках та на весільному одязі молодої. Одяг із вишитими ромбами молода жінка, завагітнівши, мала носити аж до народження дитини.
Коло. Основні значення: символ сонця, божественна енергія, безперервність буття і вічність. Коло – як символ сонця походить ще з язичницької релігії, де означає божественну, життєдайну енергію. Це також безперервність буття і вічність. Коло як сонце із променями, що виходять на зовні, дарує силу та енергію. Водночас промені, обернуті всередину – навпаки забирають енергію, таке коло може символізувати пустоту.
Рослинні мотиви. Основні значення: чистота, процвітання роду та життя. Рослини найчастіше вишивають на Чернігівщині. Мова квітів на вишиванці: Квіти на вишитій сорочці означають віддзеркалення чистоти, процвітання роду та життя. Калина символізує любов, багатство, красу, материнство і потомство роду (кущ – мати, ягоди – дітвора). Саме тому її часто можна зустріти на весільних вбраннях та рушниках. Гілки дуба вишивали на чоловічих сорочках як прообраз Перуна – бога блискавки і грому. Виноград означає сімейне щастя. Квіти маку допомагали захиститися від злого ока. До речі, є у народі повір’я, що мак відганяє злі сили, але не звичайний мак, а той, який виростила дика природа, бо вважалося, що його посадили боги.
Також вишивають: Дерево Життя (оновлення й безсмертя), Зорі (зв’язок з Космосом), Хвилі (вода та земля), Неповні Трикутники (духовна сутність), Рівнокінцевий Хрест (космос), Сварга (сонце й вогонь), Восьмипроменева Зірка (алатир), Кривий Танок (спіраль).
Вишиванки грають багато духовних та магічних функцій. Зв’язок з Космосом та Божественним (щоб зберігати та поповнювати силу Духу). Набір енергії (щоб були сили створювати та працювати). Розвиток сутності людини. Захист від зурочень – людину, яка вдягнута у вишиванку, неможливо зурочити. Сприяння гармонії з всесвітом та природою.
До речі, наші предки наносили такі візерунки не тільки на вишиванки. Але й на стіни будівель, посуд, рушники, килими, крашанки, хустинки й інші предмети.
Й що ще цікаво – візерунки, часто навіть ідентичні нашим, слов’янським, мають народи Полінезії й індіанські цивілізації Мексики. У Полінезійців також є вишиванки. То це відкриває простір для цікавих досліджень!
Ігор Мехеда