В даний час найстарішою географічною картою є карта з одного музею в Єгипті. Згідно з повідомленнями, карта була виготовлена в 1160 до нашої ери за наказом фараона Рамзеса IV. Першою людиною, яка привела відомі до того часу карти світу на кшталт сучасної карти, є Анаксимандр Мілетський.
На жаль, оригінали цих картів не збереглося, проте через 50 років вони були перевидані вже іншим вченим з Мілета — Гекатеєм. Звичайно ж, через не дуже високий розвиток науки на той час, карти стародавніх часів занадто неточні. Дивлячись на них, не можна визначити відстань між тією чи іншою точкою на карті, так як древні картографи через відсутність знань про масштаб використовували кількість днів мореплавання або днів переходів для вимірювання відстані. Крім неточностей масштабу, старі карти мали інші недоліки.
Обриси материків та інші зображення були викривлені для зручнішого використання картки. До того ж, аж до третього століття до нашої ери на картах не відзначалися меридіани та паралелі, градусна сітка. І це дуже ускладнювало пошук точного місцезнаходження потрібного об’єкта.
Найпрактичнішими і найточнішими античними географічними картами вважаються карти, зроблені вченим Птоломеєм. Він був відомий як астроном і географ, чиї відкриття міцного увійшли до науки. Серед його робіт була також детальна карта світу, для створення якої було визначено координатні широти близько 400 об’єктів.
У міру відкриття нових материків на картах з’являлося все більше і більше географічних об’єктів. Проте їхні зображення були не завжди точними. Так, наприклад, у легендарну епоху Великих географічних відкриттів було чимало подорожей із трагічним кінцем. Це й трапилося з командою Вітуса Берінга, яка обстежила Аляску і попрямувала на пошуки карти, яка була, але, по факту, не існує землі Гами.
На щастя, ми живемо у високотехнологічний час, а наша наука постійно вдосконалюється. В даний час картографи працюють повністю в електронному форматі, використовуючи не тільки геодезичні матеріали, а й лазерне сканування, різноманітну навігацію та аерофотознімки для створення карт, що робить сучасні карти максимально докладними та точними.
Іван Гудзенко