У цьому романі Олександр Дюма частково відобразив популярну в Голландії на той час «хворобу» — тюльпаноманію.
Перші цибулини тюльпанів привезли до Європи з імперії Османів в першій половині XVI століття. За деякими відомостями, назва квітки відсилає до «тюрбана» — традиційного турецького головного убору.
У Європі квітку швидко оцінили. Фермери навчилися виводити все нові та нові сорти, наблизивши його до сучасного вигляду – з великим бутоном, але практично без аромату.
Тюльпан привертав увагу не лише своєю красою. Його сприймали частково як символ прогресу та епохи Відродження.
Але говорити про масову «лихоманку» поки що було зарано. А в 1580 році ботанік Карл Клаузіус відкрив ряболисті тюльпани — квіти, пелюстки які були пофарбовані в різні кольори і навіть створювали малюнки, як на тканині. Це набагато пізніше вчені з’ясували, що це явище говорить про хворобу квітки. Малюнки виникають у результаті зараження рослини комбінацією вірусів. Проте на той час такі квіти викликали небувалий ажіотаж. Вартість цибулин звичайних одноколірних тюльпанів впала, через що доступу до них отримало і просте населення.
Прості фермери купували цибулини звичайних тюльпанів у надії, можливо, отримати у майбутньому цей строкатий тюльпан і збагатитися. Вирощування тюльпанів із заняття вчених квітникарів, таких як Корнеліус ван Берле і навіть просто поціновувачів стало бізнесом.
Дедалі більше людей почало грати на тюльпанній біржі. Кожен вірив, що тут зможе за короткий термін заробити статок. Якщо спочатку на торгах продавали саме цибулини тюльпанів, то поступово в моду стало входити те, що зараз називають ф’ючерсні контракти — тобто договори на квіти, що ще не виросли. А незабаром розпочалася активна торгівля асами – частками цибулин.
Проте будь-яка біржа, не підтримана нічим, неминуче руйнується. Також звалилася і тюльпанна.
Масштаби збитків досі складно оцінити. Деякі вчені вважають, що ні про яке масове руйнування в даному випадку не йдеться і мови.
Згодом схожа ситуація повториться ще не раз і не два у різних країнах та під різними назвами. Однак, на відміну від фінансових пірамід на кшталт МММ, у торгівлю тюльпанами втягувалися не лише заради швидкого збагачення, а й заради любові до прекрасного. А Голландії у спадок про часи залишилися знамениті тюльпанні поля. А ще картини знаменитих голландських живописців, де зображена ця, безумовно, красива квітка.
Іван Гудзенко