В перекладі з івриту слово «ханука» означає — освячення. Євреї вірять, що світло перемогло темряву і інколи не слід впадати у відчай. Свято має свою передісторію. Історія свідчить, щ за часів правління Олександра Македонського Юдея за знала культурного розквіту, але зі зміною династії прийшла в упадок. Тоді до влади прийшла династія Селевкідів в обличчі тирана Антіоха Епіфана. Диктатура його розпочалася з жорсткої політики щодо пригнічення прав євреїв: заборона вивчення Тори, дотримання традицій, опустошення храмів, введення ідолопоклонства в храмі.
Під час вторгнення язичників, Єрусалимський храм зазнав осквернення через принесення крові свині у Святеє Святих. Євреї не стерпіли такого зухвальства і вирішили боротися з язичниками. Поведінка язичників збунтувала Маккавеїв. Маккавеї належно шануючи святиню народу вирішили її захистити від осквернення. Невелика кількість людей – воїнів за відсутності зброї зуміла витіснити військо диктатора Антіоха Епіфана за місто.
Внаслідок звитяги над ассирійцями, Маккавеї взялися за очищення храму. Викинули звідти статую тирана Антіоха, очистивши жертовник, зробили з дерева менору – семисвічник. З усього врятованого залишилася олива для менори, якої було недостатньо. Бог врятував євреїв і зробив так щоб оливи вистачило протягом восьми днів. За участі первосвященика провели освячення храму. На згадку надзвичайного чуда євреї запалювали свічі в день Хануки аби їх поставити на видному місці.
Ханука – це радісне свято іудаїзму, адже віра в традиції зберіглася і передалася наступним поколінням. Ханука і Пурім є спорідненими так як веселість продовжується. Як в Хануку так і Пурім діти в школу не ходять. Ханука може бути без святкової трапези, але інші бачать необхідність в ньому.
Тривалість свята Хануки – вісім днів. Для свічок використовується спеціальний підсвічник, названий ханукією, а в синагозі проводиться читання молитви. Кількість запалених свічок відповідає святковому дню. Першого дня запалюють одну свічку, а восьмого – усі. Лампа є аналогом тієї в Єрусалимі з якої виливали оливу для запалення свічок.
До того ж свічі Хануки не можуть використовуватися в побуті: робота, читання, тощо. Ханукію кожен єврей ставить на підвіконник як знак сповіщення чуда. Оскільки світлом ханукії перемагається зло, вже історично складена традиція дозволяє євреям надавати фінансову допомогу нужденним, які як і всі хочуть розділити Хануку. Піст в день Хануки відмінений. Тому євреї влаштовують застілля і радіють цьому дню.
Святкове застілля прикрашають страви: оладки з картоплі з пончиками, молочна продукція, сирні страви. Цей день є вихідним для дітей, а дорослі можуть працювати. Коли ж свічі горять, жінці забороняється виконувати працю, адже цим виявляється шана Всевишньому Богу за таке чудо як Ханука. Ще однією особливістю є гра – дрейдл. Дрейдл являє собою волчок знапсианими єврейськими літерами із складеним скороченим висловом «Велике чудо там звершилося », який потрібно крутити. З допомогою його в момент гонінь вивчалася Священна Тора.
На Хануку відбуваються заходи: роздавання дарунків та грошей дітям. Обов’язком кожної єврейської дитини є благодійність, на яку вона віддає кошти, саме в такий спосіб їх навчають володіти достатком. Традиція щодо дарунків не відразу появилася, так як Ханука випадала в передріздвяний час , єврейські діти на заздрість християнських мріяли отримати подарунок. Через це така традиція мала місце на Хануку.
Їжа в день Хануки має бути підсмажена на оливі, що безсумнівно повязано з горінням оливи протягом восьми днів. Оладки за звичай готують, використовуючи сир або ж картоплю, нагадують вони деруни, названі латкесом. Наступною стравою столу виступають пончики, які у євреїв називаються суфганієтами.
Ті пончики в Ізраїлі з’їдають у великій кількості. Є різна їхня модифікація: цукрова пудра, шоколад, варення, глазур. Наступною стравою є сефардська східна, що отримала назву бурмієлоса. Оскільки євреї латкесу не готують, то бурмієлос із великим задоволенням. Відповідає страва таким самим пончикам, тільки замість дрождів використовують соду. До бурмієлоса додається ще печінковий паштет.
Святкування в іудаїзмі супроводжується надзвичайним вітанням один одного: «З веселою Ханукою». Отже Ханука є завершальним етапом усіх святкувань у сповідників релігії іудаїзм.
Панас Вернигора