В дружини була обрана молода дівчина з коліна Веніаміна – Есфір, походження якої Артаксеркс не знав. Найближчим порадником до дівчини виявився мудрий чоловік – єврей Мордехай, а царя – жорстокий і ненависний до євреїв Аман, котрий займав посаду візира при Артасерксі.
Перед представником царя усі схиляли голови, крім Мардохея. Аманом розробляється план знищення євреїв. Щоби реалізувати лихий задум, Аман доносить Артаксерксу неправдиву новину про євреїв, які не так як займаються побудовою Єрусалимського храму, а нібито готуються йти війною проти нього.
Аман скористався нагодою, вмовляючи правителя видати указ щодо остаточного вигублення єврейського народу. Народ міг бути знищений якби в справу його звільнення не втрутилася цариця Есфір. Аман зібравши жерців вирішив вивідати місяць, в який відбудеться страта над євреями. Жереб, який кинули жерці вказав на місяць адар 14 числа. Так як справу було вже зроблено лютим ворогом Аманом, Мордехаю залишалося зібрати євреїв на молитву і піст. Разом з царицею Есфір молилися служниці і народ.
Після закінчення трьох днів Есфір розповіла царю правду про себе і той лихий умисел, який виношує Аман, просить про помилування. Але Артаксеркс не може відмінити попереднього указу, а тому видає новий щодо захисту життя євреїв у будь-який спосіб. Мужність євреїв та допомога Всевишнього стали необхідними і важливими речами у перемозі над ворогом.
Боротьба тривала з 12-го по 14-те число місяця адара. Внаслідок боротьби загинуло сімдесят тисяч персів. У биті загинули усі десять синів Амана, котрими очолювалися загони по винищенню єврейського народу. За замах на життя цариці Есфір, за наказом Артаксеркса Амана повісили на шибениці, заздалегідь приготовленій для Мордехая. Знаковою подією стала перемога над ворогом у Шушані (місті Сузи) у місяці адар 15-го числа. Саме у цей день євреї святкували свято Пурім.
Традиційне святкування Пуріму цариця Естер та Мордехай встановили в місяць адар (відповідає лютому-березню) 14 і 15-го числа. А тому для євреїв цей день особливий. У ньому міститься основне посилання – розправа замінюється спасінням народу, відстоювання ним життя, честі та свободи. Свято має бути веселе та гучне. Свято відзначають не тільки в самому Ізраїлі, але там, де проживають євреї.
До основних заповідей євреїв відносяться такі:
- читання книги Есфір з оповіддю про спасіння;
- з радістю, гучністю, веселістю проводити святкування;
- не проявляти скупості в подарунках та ласощах;
- не забувати подавати убогим.
Цей день не вважається не робочим. Мудрецями попереджається, що в Пурім робота не благословляється , тільки при крайній необхідності. Сумувати та виявляти печаль євреєві не слід. За традицією свято розділили на піст та молитву, радість та веселість. Смисл посту – час задуму про місце у світі, зроблені вчинки та можливе покарання.
Перше ніж розпочати свято, євреї йдуть на службу до синагоги. Під час служби прочитується історія порятунку єврейського народу царицею Есфір. Виголошення Мегілату Есфір відбувається за великої кількості народу. Жінки так сам як і чоловіки проявляють послушність. При зачитуванні підлих намірів Амана щодо євреїв та Мордехая учасники піднімають свист, тупіт ніг, крутять пурімські трещотки.
Свято символізує здатність євреїв протистояти ворогу та вміння фізичного виживання в обставинах, які вже склалися. Відтак увага приділена не лише духовному моменту, а матеріальному благу. Атрибутом свята є карнавал, тобто демонстрування життєвого шляху євреїв. В країні Ізраїль переодягнені в костюми люди влаштовують карнавальну ходу. Жінки можуть одягнутися в чоловічий одяг, а чоловіки – носити жіночий. Діти ж тримають в рках пурімську трещотку і створюють великий шум як вияв ознаки радості народу за їхнє спасіння від загибелі. З маскою пов’язується випадкова подія як прояв Божого провидіння.
За звичай це може бути театральна уява, вуличний спектакль. Ще в період середньовіччя євреї носили опудало по вулиці, що уособлювало Амана. По закінченні свята це опудало спалювалось. Другою традицією є частування близьких з друзями ласощами. Відбуваються привітання з днем Пуріму.
Євреям слід пам’ятати про надання допомоги біднякам. Їм також готують подарунки. Дарують будь-що: смачну їжу, одяг. Таким чином демонструється піклування про ближнього. Елементом Пуріму є святковий стіл. Головна страва – невеличкі пиріжки, які названі вухами Амана як своєрідна насмішка над ворогом. Пиріжки можуть бути наповненні фруктами, овочами або ж м’ясом. Страви для застілля різні, на будь-який смак. У свято Пурім не забороняється споживання великої кількості вина.
За повір’ям, євреї можуть припинити споживання вина, якщо плутатимуть Амана з Мардохеєм. Багато століть це свято мало прихований характер, проте вже потім радості та шуму в цей день не було меж. Люди радіють життю, що отримали спасіння від Бога, забуваючи про повсякденні турботи, не проходячи мимо нужденних.
Панас Вернигора