На дні каньйону річка Інгул розділяється на кілька русел. Між ними існує кам’яний острів. На острові є кам’яна споруда, складена з гігантських, обтесаних у форму паралелепіпеду, кам’яних брил – висотою 13 метрів! Місцеві жителі називають цю споруду «Монастирище».
Перші дослідження цієї велетенської кам’яної споруди здійснили науковці – археологи Ігор Бабанський та Ніна Бабанська у другій половині ХХ століття. Була висунута гіпотеза, яка часткового підтверджується, що Монастирище – прадавнє Святилище, якому кілька тисяч років.
Монастирище виглядає як гігантська антропоморфна фігура, яка розташована на вершині споруди й має висоту більше п’ятнадцяти метрів. Фігура ця жіноча – богині родючості. Подібних Святилищ у світі всього два (три разом з Монастирищем). Унікальність Монастирища у тому, що велика споруда прадавнього Святилища зберіглася повністю. З кам’яною обсерваторією на вершині споруди, з системою підземних печер для медитацій, з кам’яними лунками, у яких для богів та богинь залишали у подарунок воду, молоко й мед. Біля Монастирища є навіть залишки давнього міста – з вулицями та будиночками, у якому згодом планують провести розкопки. Тобто це була не одна споруда, а кілька споруд!
Крім гранітної основи споруд є багато брил з кварцитів. Кварцити, як відомо, можуть генерувати статичну електрику, тому відвідувачі часто спостерігають на Монастирищі цікаві феномени.
Та найцікавіше – це зоряні карти. Лунки на брилах точно та дзеркально копіюють розташування зірок на зоряному небі. Незважаючи на те, що у каменях на вершині Святилища є лунки, через які точно видно схід Сонця у день Зимового Сонцестояння, повна відповідність зірок на небі й їх проекцій на каменях виникає вже ж таки у день Осіннього Рівнодення. Це одне з небагатьох Святилищ у світі, яке орієнтовано не на Зимове Сонцестояння, а все ж таки на Осіннє Рівнодення.
Місце цікаве також й феноменами, які цікавлять вчених-фізиків, зокрема це той факт, що різні камені мають різні температури, іноді різниця у температурах досягає десяти градусів, а також й той, що у різних частинах Монастирища заміряється різне значення атмосферного тиску. Іноді у туристів закладає вуха, немов у літаку при зниженні.
У Монастирищі є не тільки велетенська антропоморфна жіноча фігура, але й фігури поменше, а також зооморфні: змії, черепахи тощо.
З етнографічних джерел відомо, що це місце віками вважали місцем жіночої сили, сили Матері Всесвіту, а також й те, що у цьому місті робили свої практики козаки-характерники.
Про це місце існує безліч легенд. Зокрема, що Монастирище – брама до підземних міст прадавніх цивілізацій, й вона відкриє ці міста та їх прадавні таємниці, як людство буде до цього готове. А також й про те, що під Монастирищем живе бог часу (божество на кшталт грецького Кроносу), тому з цього місця можна керувати часом. Крім того, якщо полежати на брилах Монастирища, схожих на черепаху (а також на півсферу), то сильно поліпшується стан здоров’я (найсильніший вплив на нирки).
Ігор Мехеда