Народився у 1898 році в ірландському Белфасті. Його батько Альберт Джеймс Люїс належав до нащадків юристів, займався адвокатською діяльністю, а матір Флоренція Гамільтон – дочка священнослужителя, який належав до шотландського роду. У подружньої пари нараховувалося двоє дітей: Уорррен та Клайв (майбутній письменник).
Більша увага матері приділялася Клайву, про нього піклувалася няня Лізі, захоплюючи слух хлопчиків цікавими чарівними казками Беатріс Потер. Чудові історії про тварин, які розмовляють пізніше будуть покладені в книгу. До того Люїсами придумувалися власні сюжети, котрі розгортаються у фантастичному світі, названому Самшітом. Над Клайвом добряче попрацював приватний репетитор. Після засвоєння грамоти хлопець ознайомлюється з бібліотекою свого батька, не раз забігаючи сюди на перерві.
У 1908 році помирає його матір. Після Уоррена навчається у Віньярдській школі, поступово переходить в коледж. З фізичним здоров’ям у Клайва виникла проблема. Батько вирішує відправити сина на узбережжя. Закінчивши успішно підготовчий навчальний заклад, Люїс зараховується до коледжу в графстві Вустершір. Тут затримався лише на рік, продовжував освіту вдома. У 1916 році завдяки репетитору Вільяму Кіркпатріку вступає в тодішній Оксфордський коледж (сьогодні відомий університет).
Клайва дуже захоплювала грецька міфологія, скандинавський фольклор, коло інтересів потихеньку розширяється завдяки знайомству з ірландською розповіддю, творами драматурга Вільяма Батлера.
Період оксфордського навчання співпадає з Першою світовою війною. У зв’язку з цим був призваний до армії. Дослужився до чину лейтенанта. У 1918 році приймаючи участь у бойових діях у Франції зазнав поранення, втративши двох товаришів, перший, близький до нього друг та сусід Едвард Мур. Як вірний військовий товариш, Люїс попіклувався про сім’ю, підтримуючи як морально так і матеріально матір з сестрою. Проходив реабілітацію в шпиталі, потім був призначений в місто Андовер для проходження військової служби. Служіння тривало до 1918 року.
Демобілізований Люїс закінчує Оксфордський університет, отримавши ступінь бакалавра, після цього – магістра. В Оксфорді викладає філософію і як обраний член наукового товариства проводить лекційні читання з англійської літератури. Клайва потягнуло до окультних наук та Джона Толкіна, котрий поважав християнську мораль, послабивши атеїстичну позицію останнього.
У 1931 році Люїс стає послідовником традиції англіканської церкви. В період Другої світової війни ним здійснювалася спроба внеску в боротьбу з ворогами, проте через поважну причино взятий не був, оскільки запропонували іншу роботу – оглядання газет. Письменник відмовляється, вступивши в ряди ополченців – британців. У 1941 році його запрошують як ведучого релігійної програми на радіомовленні. Кожен випуск давав можливість для підтримання морального духу у нелегкий для країни час.
Більшість цитат покладено у прекрасний твір «Просто християнство», котрий видали у 1952 році. З читанням лекцій на християнську тематику виступав на базі британський військо-повітряних сил. Письменницьку діяльність розпочинає, викладаючи англійську літературу в коледжі Марії Магдалини в Оксфорді, а після – в Кембриджському університеті.
Книги публікувалися ним під псевдонімом – Клайв Гамільтон. Зокрема це такі як віршований збірник «Пригнічений дух», поема «Даймер», твори історичної літератури «Передмова до Втраченого раю» Мільтона, філологічна праця «Алегорія любові: дослідження середньовічної традиції», у 1933 році виходить художній твір «Коловий шлях, або Блукання паломника» (критики не дуже сприйняли її). Автор все таки вертається і згадує дитинство, захоплюючі історії, починає роботу на циклом «Космічна трилогія» із входженням романів «За межі безмовної планети», «Переландра», «Огидніша сила». За прообраз Клайв взяв проповідника релігійної та духовної цінності Джон Толкін.
Мандрування галактикою у письменника запозичені зі зразку фантастичної літератури. Класичний сюжет доповнено фентезі, котре майстерно вплітає сюди. Починаючи з 40-х років першої половини ХХ століття невтомно працює на повістями релігійної тематики. Сюди віднесемо «Листи Баламута» — використаний автором епістолярний жанр, котрий відкриває для читачів світ християнської віри та моралі. Наступна праця називалася «Розірвання шлюбу», в дечому вона перегукується з Дантівською «Божественною комедією». Тут демонструється подорож на небо, відображається думка щодо покаяння, неземної радості, тощо.
Протягом семи роки створював цикл «Хроніки Нарнії» (початок у 1956 році). Книги адресовані дітям в жанрі фентезі. Їх перевели на сорок сім мов та мільйонними тиражами продали. Клайв був двоєженцем. Спочатку він прив’язався до матері загиблого друга – Джейн, потім – з письменницею Джой Грешам, яка відповідала за духом та світоглядом. У 1956 році вони одружилися, жили в місті Оксфорд разом з Уорреном – братом Клайва.
Страшний діагноз шокував Клайва – рак останньої стадії в дружини. Вінчання відбулося прямо в палаті хворої. Хвороба зуміла відступити, але у 1960 році дружина Люїса померла. Люїс опікувався своїми дітьми після смерті Джой. Він переживав смерть власної дружини. У 1961 році в Клайва Люїса виявили складний діагноз хвороби нефриту. Лікувальний курс змусив відкласти викладацьку діяльність. Через два роки міг спокійно продовжувати роботу, оскільки лікарського застереження не було.
У 1963 році письменник отримує серцевий напад і його відправляють в лікарню. Як тільки той виписався, лікарі категорично заборонили працювати. Клайв відчуває слабкість та придушення. Наприкінці осені 1963 року у Клайва стається запаморочення, від падіння непритомніє, не прокидається. Лікарі діагностували розвинення ниркову недостатність. У день самої смерті Люїса світом були втрачені ще відомі особистості: політичний діяч, президент Джон Кеннеді та англійський новеліст Олдос Хакслі. Клайв Люїс був похований на території церкви Святої Трійці в місті Оксфорд.
У творчість цього талановитого письменника увійшло понад тридцять книг, здійснений їхній переклад іноземними мовами, які потім стали екранізованими.
Про Люїса прихожанам церкви завжди нагадувала лавка, на якій той полюбляв сидіти під час звершення богослужіння, вікно з малюнками тих, хто населяв країну Нарнію. Ці малюнки розташували поруч з лавкою. Його книга-фентезі «Хроніки Нарнії» зацікавила дітей, пізніше основа сюжету буде використовуватися для зйомки фільму.
Першу частину автор назвав «Лев, Чарівниця та платянна шафа» (вийшла у 1950 році), другу «Принц Каспіан» (1951), «Покоритель зорі, або Плавання на краю світу» (1952), «Срібне крісло» (1953), «Кінь та його хлопчик» (1954), «Племінник чарівника» (1955), «Остання битва» (1956).
Як ми вже помітили цикл фентезі Клайва Стейплза Люїса складається з семи томів книг.
Швидше за все «Хроніки Нарнії» сильно вплинуть на розвиток літератури –фентезі в цілому, слугуватимуть першоосновою для написання Джоан Кетлінг Роулінг книги про чарівника «Гаррі Поттера» (нею написані вісім серій книг).
Пегас