Народився у 367 році до нашої ери в Стародавній Македонії. Його батько – почесний македонянин Лаг, матір- знатна македонянка Арсіноя. У ранні роки знайомиться з Александром, стає йому близьким другом. Дізнавшись про те, що Александр бажає одружитись на дочці сатрапа Піксодора, цар Філіпп звелів відправити друзів сина у вигнання з Македонії, в їхньому ж числі був Птолемей (бл.337 р. до н.е.). Як тільки помер батько Александра, той призначив Птолемея особистим охоронцем (330 р. до н.е.). Прославився в битвах під Іссою, Ворітьми Персеїди, очоливши військо чисельністю три тисячі, захопив табів персів.
Самою найбільшою стала битва при Гавгамелах, після якої цар Александр Великий самостійно доручав Птолемею бойові завдання. 324 року до нашої ери – одружився на правнучці Фарнабаза Артакамі. Розвід з нею стався 323 року до нашої ери, у зв’язку зі смертю царя Александра Македонського. Вдруге одружується на дочці Антипатра Еврідіці, пізніше – з Беренікою І. У цьому ж році призначається єгипетським сатрапом. 319 року до нашої ери – досяг військових успіхів, захопивши Палестину та Кесарію, пізніше віддав Євмену Кардійському. У пеіод 315 по 301 роки до нашої ери – вів битву з царем Антигоном І та Деметрієм І Поліоркетом, війська якого розбив у 312 році в місті Газа.
З 311 року до нашої ери між діадохами була підписана мирна угода, за якою визначається кожна територія правління, яка закріплена за ними. А з 310 — 309 року до нашої ери правителем Кіпру призначає свого брата Менелая, захопивши Кос. Через свою необережність зазнав поразки при Саламіні від війська царя Деметрія І. З 305 року – Птолемей проголошує себе царем Єгипту. Зумів повернути до себе Палестину, Кесарію, Кіпр, територію Егейського басейну й Малої Азії. Пише спогади про Александра Великого. Ним створюється нова військова адміністративна організація в Єгипті, засновується культ бога Серапіса (синтез еллінської і єгипетської культури), впорядковується музей та велика Александрійська бібліотека. Згадується випадок порятунку Птолемеєм царя Александра в Індії, за що його прозвали «Сотером» (спасителем).
У Птолемея народився син Птолемей І Філадельф – продовжувач величної династії. Птолемей у перекладі з грецької мови означає – войовничий. Згідно історичних свідчень Птолемей помер у похилих літах (84-85 років) в січні 282 року до нашої ери і похований в Александрії (сучасний Єгипет).
Пегас