Передумови. Після невдалого четвертого хрестового походу папа Інокентій III продовжував наполягати на вигнанні мусульман з Єрусалиму. На той час їх вплив все більше поширювався на Сході. Особливо сильним і могутнім був Єгипет і правляча в той час династія Аюбідів. Католицька церква вирішила для початку покінчити саме з цією імперією.
Діючі особи. За задумом папи Інокентія III очолювати похід хрестоносців повинен був імператор Німеччини Фрідріх II. Але в 1216 році папа вмирає, а його наступник Гонорій III забороняє Фрідріху брати участь в поході. І призначає на чолі хрестоносців короля Угорщини Андраша II і герцога австрійського Леопольда VI. У 1217 році угорські, австрійські війська збираються в Акрі, до них приєднується військо Єрусалимського королівства під проводом Іоанна де Брієна, військо Антіохії під проводом Боемунда IV.
Незважаючи на хорошу підготовленість, Єрусалим повернути хрестоносцям не вдалося і було прийнято рішення йти на Єгипет, головний оплот мусульман того часу. У 1218 році була розпочата облога єгипетського порту Даміетти. З 1219 року хрестовим походом керує за дорученням папи Пайо Гальвано. Аль-Каміль, єгипетський султан, пропонує Пайо Гальвано Єрусалим в обмін на Дамиетту, але той не погоджується. Пізніше, після взяття міста в 1221 році, хрестоносці вже під командуванням Іоанна де Брієна рушили на Каїр. Але через природні умови, а саме через розлив Нілу, християнські війська опинилися в пастці. Єгипетський султан Аль-Каміль розбив війська хрестоносців. Вони змушені були капітулювати.
Наслідки. П’ятий хрестовий похід, як і інші не досяг поставленої мети: звільнення Єрусалиму і Гробу Господнього від мусульман. Цей похід виявив серйозні недоліки в керівництві та організації: командування переходило з рук в руки, серед керівництва не було єдності. Хрестоносцям довелося відмовитися навіть від того, що вони завоювали в поході. Так, Даміетта була повернута єгиптянам. Аль-Каміль погодився лише на восьмирічне перемир’я з хрестоносцями. Вплив династії Аюбідів на Сході ще більше посилився.
Іван Гудзенко