Література

Хроніки Нарнії. Кінь і його хлопчик (1954)

Кінь і його хлопчик – це одна із семи частин книг фентезі-роману «Хроніки Нарнії», публікація якої відбулася у 1954 році.

Книга розпочинається із розповіді про країну Тархістан, розташовану у південній частині Нарнії. Тут йдеться про головного героя – хлопця Шаста та коня, який розмовляє людською мовою. Шаст проживає на морському узбережжі в хатині риболова, котрого часто називав батьком. Життя хлопця не було надто легким.

Хроніки Нарнії. Кінь і його хлопчик (1954)

Його життя змінила поява незнайомця –тархана на коні. Між цим незнайомцем та риболовом  почалася розмова, яка стосувалася Шаста, котрий є прийомною дитиною, яку бажають продати в рабство незнайомцю. Шаст побоюючись за те, що з ним намагаються у такий спосіб вчинити, здійснює втечу з Тархістану.

Із втечею йому допомагає кінь- скакун, який розмовляє. Через коня Шаст дізнається про чудову країну на півночі – Нарнію, звідки родом обоє і там є місце пануванню свободи. Вони зустрічаються з Аравітою-тархинею, яку добровільно примусово хотіла віддати за старого чоловіка її матір, а також кобилу, що говорить людською мовою.

Четверо друзів прагнуть потрапити в королівство Нарнії. На перешкоді їхньому потраплянню сюди постає Ташбаан – столиця Тархістану, де в багатолюдному натовпі вони розлучаються. Перший втрапляє до гостьової королівської резиденції в Тархістані. Шаста чомусь сприймають як принца Коріна з Орландії. Він дізнається про відмову королеви Сьюзен від сватання принца Рабадаша, оскільки нарнійське посольство опиняється під загрозою.

Шаст стає свідком розмови нарнійців щодо+ плану швидкого від’їзду додому, обміркування гідностей та недоліків різних доріг, які ведуть до Нарнії. Отримавши свідчення, Шаст відправляється у пошуках друзів, зустрічається з принцом Коріном, з яким вони подібні.

Аравіта забулася в місті з конями, зустрічається з подругою – заміжньою Лазоріліною, якою проводиться сімейне життя. Лазоріліна допомагає Аравіс, втікаючи від багатого нареченого. Дочекавшись ночі, пробираються до якихось закинутих гробниць на краю пустелі, за міську стіну.

За домовленістю слуга Лазоріліни повинен був привести коней. До того ж, шлях до усипальниці проходив через палац правителя Тісрока. Натомість дві дівчини підслуховують таємну розмову між принцом Рабадашом та його батьком Тісроком. Рабадаш був розгніваний через вчинок королеви Сьюзен, яка здійснила втечу зі своїм братом на кораблі. Рабадаш прагне одружитися з Сьюзен.

Рабадаш організовує воєнну експедицію на північ, щоби захопити Орландію, а після неї Нарнію. Тісрок на страх та ризик дозволяє робити захват. Вибираючись з таємних покоїв Тісрока дівчата  розлучаються.

Подолавши міську стіну, Аравіта зустрілася з Шастою за містом і розповіла тому про готування підступного плану Рабадашом. Добре знаючи дорогу Шаста разом з Аравітою сідають на коней і мчать на них щосили аби попередити про небезпеку орландського короля. На їхньому шляху трапляються різні перешкоди, за ними позаду йде переслідування загону Рабадаша.

Останній відрізок шляху до королівського замку хлопець долає самотужки, оскільки коні були настільки втомлені, а Аравіту поранив лев. Шасті вдається попередити короля Лума в Орландії. Усі були приготовлені до зустріч з ворогом та штурму. Боротьба нарнійців з тархістінцями закінчується перемогою перших і взяттям в полон Рабадаша, прогнанням інших тархістанців.

Наприкінці цієї битви лев Аслан, творець Нарнії  вітає з цією перемогою і говорить Шасті з Аравітою, коням, що пригоди  їхні не були випадковими, адже усе це було частиною того плану опіки над Нарнією та Орландією та усіх них. Битва дала можливість визначити, що Шаст насправді є братом-близнюком  принца Коріна, котрого називали Кором. З переможеними  аслан Аслан чинить справедливо, перетворивши Рабадаша на осла, за вчинену його підступність та нерозумність. В разі зцілення Рабадаша і повернення до правління Тархістану , прокляття за ним залишиться: оскільки він так був прив’язаний до храму богині Таш в столиці, яку ставив вище короля Аслана, буде їй служити, в інакшому випадку перетвориться знову в осла.

Наприкінці книги йдеться про героїв, Нарнію та Орландію, визволившись від ворогів, відчувають процвітання та благоденство, тархістанці раділи тому, що Рабадаш мирно управляє Тархістанією, між Кором та Аравітою зав’язалася дружба, а в дорослому віці вони одружилися. У них народився син – майбутній правитель Орландії – Рам Великий; а брат Кора принц Корін стає лицарем та чемпіоном кулачного бою, а коні, що розмовляли починають вільне життя в Нарнії.

Історія Шасти від младенця, знайденого на морському берегу в човні, всиновленого, який втікає з жорстокої країни рабства, де вшановуються неправдиві боги має біблійні паралелі з історією Мойсея та виходу єврейського народу з Єгипту. Книга Вихід співвідноситься з розповіддю невидимого Аслана на шляху Шасти до Нарнії. Асланом розкривається шлях опіки над світом. І коли Шасти запитав: «Хто ти?» трикратно звучить відповідь: «Я – це я».

З образом такого відлюдника у книзі «Хроніки Нарнії» асоціюється римо-католицький святий Франциск Асізький. Зустрічається чимало таких цікавих таких сюжетів, які мають біблійні паралелі.

Звичайно, для автора це були важливі моменти, з додатковими сюжетами міфологічних істот, поданих настільки фантастично, що сприймається, інтерпретується  читачами набагато легше, ніж важка для розуміння філософія.

Пегас

Яка твоя реакція?

Радість
1
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Література