Інтерв'ю, Історія філософії        18 Жовтня 2012        396         Прокоментуй!

Інтерв’ю з Віталієм Щепанським на тему : Скандинавська філософія

Сьогодні  читачі порталу Філософія та релігієзнавство ми започатковуємо рубрику інтерв’ю з відомими українськими та зарубіжними філософами та релігійними діячами. Перше інтерв’ю для нашого порталу дав відомий молодий  український скандинавіст, магістр релігієзнавства Віталій Щепанський.

Коротка довідка про Віталія Щепанського.

Народився в 1990 році. Проживає в місті Рівне. Сфера дослідження Філософська думка Скандинавії, Історія поширення християнства в Скандинавських країнах.Філософія релігії.  Автор численних перекладів ісландських саг на українську мову. Автор книги «Норвезька філософія»

1.  Віталій ти чи не єдиний в Україні хто займається скандинавською філософією та досліджує її та перекладає тексти скандинавських філософів. Крім того ти написав книгу по норвезькій філософії. Тому перше питання може здатися тобі доволі банальним, але все таки нашим читачам цікаво . Чи існує сучасна професійна філософія в Скандинавських країнах?

Однозначно, сучасна скандинавська філософія існує. На сьогодні філософи північних європейських країн активно працюють у сфері аналітичної філософії, філософії мови, феноменології, логіці, екологічній філософії, трансгуманізмі, філософії релігії та метафізиці. Звісно, переважає аналітичний підхід до філософії, але більшість відомих скандинавських філософів, якраз працюють у протилежному таборі, який звикли називати «континентальною філософією». Нажаль Скандинавія не дала світові жодного аналітичного філософа, якого можна було б прирівняти до Б.Рассела, Л. Вітгенштайна (хоча він деякий час проживав у Норвегії і полишив багато праць, що дало посилило позиції аналітичної філософії), Дж. Мура. Скандинавські аналітичні філософи займають в основному коментуванням цих філософів.

Інша ситуація з «континентальними» філософами, традиція яких ще можна віднести до данського філософа-теолога С. К’єркегора, предтечі екзистенціалізму. Історично ця гілка філософії сформувалася навколо релігії та філософії Канта, Шеллінга і Гегеля плавно перейшла в релігійний екзистенціалізм, який був розбавлений філософією життя А. Шопенгауера. Зокрема ця філософія вплинула і на скандинавську літературу, яка у світі більш відома, завдяки таким іменам як К. Гамсун, Г-Х. Андерсен, Ю.А. Стріндберг, С. Лагерльоф, Г. Ібсен.

Із сучасних філософів можна виділити шведа Н. Бострома філософа-трансгуманіста і норвезького феноменолога Л. Сведсена. Для світу в 20 ст. Скандинавія виховала трьох дуже відомих філософів у світі, але мало відомих для СНГ. Це норвезьці А.Несс, П.В.Запфе і данець Г. Гьоффдінг. А.Несс відомий своєю екологічною етикою та філософією під назвою «глибинна екологія», хоча розпочинав він як аналітичний філософ, але ці праці не несуть ніякої вагомої особливості. П. В. Запффе, розробник скандинавського нігілізму та антинаталізму, думки якого вплинули на Південноафриканського філософа Д. Бенетара і американського мислителя і письменника Т. Лігготі. Г. Гьоффдінг відомий своїм підходом до розуміння релігії, традиція якого тягнеться від С. К’єркегора.

2.  Чим тебе так зацікавила скандинавська філософія?  Чому ти вирішив її досліджувати на професійному рівні? Крім того взявшись за вивчення скандинавських мов ?

Моя зацікавленість полягала в тому, що Скандинавія була об’єктом мого захоплення ще з дитинства. Потрапивши на навчання за спеціальністю філософія/релігієзнавство вирішив поєднати зацікавлення із корисною для навчання справою. Перша моя наукова робота була пов’язана із скандинавською  язичницькою неорелігією Асатру. Саме тоді довелося взятися за переклад текстів, тому можна вважати, що вивчення мов стало необхідністю, хоча перед необхідністю був особистий інтерес та дрібна суперечка, щодо вивчення мов. Наукова робота стала лише серйозним стимулом для поглиблення знань до того рівня, щоб можна було читати філософські тексти і розуміти їх із словником.

3.       Про сучасну скандинавську філософію у світі та в Україні практично нічого не відомо,але дуже добре відомо про скандинавську міфологію, яка стала предметом зняття багатьох фільмів та серіалів. Чи переплітається скандинавська міфологія з скандинавською філософію ?

Так, переплітається. Міфологія стала невід’ємною частиною скандинавської ментальності, культури, розуміння етики та естетики. Скандинавський екологізм також сформувався на основі міфів про духів природи. Всім нам відомі  ельфи, гноми, тролі, а це персонажі скандинавської міфології, які міцно укорінилися в свідомість скандинава.

4.       Нещодавно ти видав книгу Норвезька філософія та спробував зацікавити українських філософів та релігіє знавців скандинавською філософію. Які моменти норвезької філософії ти виділив у своїй книзі ? 

Я виділив декілька моментів.

Перший момент: початки норвезької академічної філософії зародилися, коли Норвегія була під владою Данії. Цим моментом я хотів показати філософський шлях країни, яка дуже довгий час, як і Україна, перебувала під владою іншої держави. Тут важливе національне вчення хаугеанство, що апелює до самоізоляційної та націоналістичної політики. Найцікавіще, що така позиція діє. Норвегія не вступає в ЄС і одного із послідовників знає тепер весь світ, політичні настрої Брейвіка диктовані саме хаугеанство, хоча він про це можливо і не здогадується.

Другий елемент: Це філософія А.Несса та П.В. Запффе, переклади творів останнього я помістив у свою книгу, тому що вважаю їх унікальними, особливо есе «Останній месія», в якому відображає вся холодна ментальність замкнутих скандинавів.. А.Несс найвідоміший у світі норвезький філософ, розробник нині актуального напряму у філософії, глибинна екологія». Будучи друзями А.Несс І П.В.Запффе були альпіністами і дуже любили природу своєї країни, результати їхньої ідеологічної боротьби світ має неймовірні фьорди і Скандинавські гори в які мріє відвідати кожен третій житель Європи.

5.   Для більшості студентів філософських факультетів практично невідомі скандинавські філософи, яких би ти виділив основних представників скандинавської філософської думки ?

Як я вже згадував це С. Кєркегор, А.Несс, Г. Гьоффдінг, П.В.Запффе, Л. Свендсен, Н. Бостром. До цього списку хочу також віднести шведських містиків: Бригіту Шведську та Е. Сведенборга. Також варті уваги Н. Трешоу, Ю. Гордер, К.Я. Бострьом. Хоча це зовсім не весь список скандинавських філософів. Їх набагато більше, сподіваюсь, що в Україні зацікавиться хтось скандинавською філософською думкою, адже вивчати є що.

Розмовляв Ігор Дмитрук

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Пошук
Дмитрук Игорь о появлении и трансформации мистицизма

Рубрики
Ми у Facebook
Обсуждение (Последние комментарии)