Історія філософії

Фалес Мілетський

«Найдревніше явище – Божество, бо воно ненароджене, найпрекрасніше – світ, бо він його творіння, найшвидше – розум, бо він «оббігає» усе, найбільше – простір, бо він «обіймає» усе, найсильніше – безповоротність, бо вона всім владарює, наймудріше – час, бо він розкриває усе»

Фалес Мілетський

Фалес (за спільним твердженням Геродота та Демокріта) – був сином Ексамія та Клеобуліни з роду Фелідів. Він був одним із семи мудреців, про яких написано тут. Цей факт підтверджує Платон, один з найвизначніших мислителів античності. Фалес отримав звання мудреця першим (за словами Деметрія Фалерського «Перелік архонтів»). Більшість вчених вважає, що Фалес – корінний житель Мілету, до того ж знатного роду, хоча Діоген Лаертський у свої й праці заявляє, що філософ прибув у Мілет разом із Нелеєм, якого вигнали з Фінікії, а отже й Фалес, ймовірно, уродженець тих країв.

Фалес Мілетський

Відійшовши від державних справ, якими вочевидь займався у Мілеті, Фалес звертається до споглядання природи, стає першим «натурфілософом», започатковує Мілетську школу філософії.

Фалес поєднував інтерес до запитів практичного життя з глибокою зацікавленістю питаннями про світобудову. Будучи купцем, він використовував торгівельні поїздки для накопичення наукового знання (так вважає В. Асмус). Фалес був гідро інженером, різностороннім вченим і мислителем, винахідником астрономічних приладів. Вдало спрогнозував затемнення сонця 585р. до н.е., для чого використовував, взяті ним у Єгипті чи Фінікії, астрономічні дані, що виходять від спостережень та узагальнень вавилонської доби.

Фалес вважав, що все походить з води і постійно з неї народжується. Земля – оточена океаном і плаває на ньому, як диск чи дошка. У той же час усе має свою душу. Філософ вважав, що якщо магніт і янтар приводять тіла в рух, то вони мають душу (за Арістотелем). Фалесу належать спроби розібратись в будові всесвіту, визначити, в якому порядку до землі розташовані місяць, зорі, сонце. Тут він знову ж опирався на результати вавилонської науки. Найближчим до Землі є небо нерухомих зірок, найбільш далеко – сонце. Вся філософія Фалеса спирається на міфологічний світогляд.

Думки вчених про Фалеса:

Калімах знав цього філософа як відкривача малої ведмедиці: «В небесній клініці він відкрив зорі, по яким фінікійці правлять шлях в морі».

Вважається, що Фалес не писав книг, проте існує думка, що філософ є автором таких текстів, як: «Про сонцестояння», «Про рівнодення». Деякі античні вчені вважають, що він перший почав займатись астрономією, деякі навіть вважають, що Фалес першим оголосив душу безсмертною, приписував душу навіть неживим тілам. Вважається також, що саме Фалес розділив рік на 365 днів.

Кравчук Антон 

 

Яка твоя реакція?

Радість
3
Щастя
4
Любов
1
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Історія філософії