Історія

Марк Віпсаній Агріппа

Марк Агріппа – державний діяч Стародавнього Риму, соратник Гая Мецената, друг Октавія.

Народився у 63 році до нашої ери, походив з роду плебеїв. Його батько – римський громадянин. Виховувався разом з Октавієм. У 46 році до нашої ери – звертається за допомогою до нього, щоб спасти брата, який підтримував Катона. У 45 році до нашої ери Марк Агріппа супроводжує Октавія, що відправити на парфянську війну. У 44 році до нашої ери, у зв’язку з вбивством Юлія Цезаря переконує Октавіана у тому, щоб стати в захист  римського легіону Епіру, але відмовився і залишився без війська повертається до Італії.

Марк Віпсаній Агріппа

У 43 році до нашої ери – приймає безпосередню участь з імператором Октавіаном у війні в Мутіні. З поверненням до Риму викривав Касія на суді за вбивство Цезаря. Близько 42 року до нашої ери призначається на посаду плебейського трибуна. У 41 році до нашої ери Марк як легат командує армією, допомагає Октавіану та Сальвідієну здійснити штурм Л. Антонія при Перузії, проте довелося взяти затримку ворожих військ на себе в Фульгінії.

В ході поразки ворога, переконує інші легіони Мунація перейти на сторону імператора Октавіана. У 40 році до нашої ери стає місцевим претором, керує обороною проти Помпея та нападом Марка Антонія в Сіпонті. У роді проконсула зупиняє безпорядки, а в Рейні переселяє убіїв на лівий берег. Октавіан пропонував Агриппі тріумфувати, але останній не святкував. У 37 році до нашої ери стає консулом, займається підготовкою морського флоту, будівництвом Лукрінської гавані, забезпечує кораблі та проводить навчання. Одружується в Аттиці на Цецілії.

У 36 році до нашої ери  здійснює керівництво військовими морськими діями, котрі направлені проти Помпея. В ході військових дій отримує перемогу в Мілах, займає позицію на острові Сицилія, отримуємо перемогу в Навлосі, приймає участь в капітуляції в місті Месана. Марк нагороджується золотим вінком. У 35-34 році до нашої ери – допомагає штурмувати Метулу, розгортає компанію проти далматів. У 33 році до нашої ери – курульний еділ, здійснює програму благоустрою Стародавнього Риму, завдяки його старанням побудовано низку нових  суспільних будівель та акведуків, відремонтовано старі, очищено каналізацію, влаштовано ігри та безкоштовні роздачі, забезпечено безкоштовне відвідування бань на протязі року, вигнано астрологів та гадалок.

У 32 -31 році до нашої ери  очолює морський флот Октавіана Августа у протистоянні з Марком Антонієм. В Греції організовує призупинення шляхів постачання через стратегічні пункти: Метон, Коркіра, Левкада, Патра. В Акції перемагає військо Марка Антонія, знищує флот, в результаті чого армія ворога капітулює. У 31-30 році до нашої ери  в ході серйозних ветеранських безпорядків в Італії  Агріппа викликає Октавіана з острова Самос. У 29 році до нашої ери згідно закону Сенія отримує патриціанську гідність.

У 28-27 році до нашої ери призначається на посаду консула. Одружується вдруге, цього разу на племінниці імператора – Марцеллі. З 27 року до нашої ери будує гавані для побудови римської флотилії в містах Мізена, Равенна. Із від’їздом Октавіана  контролювати ситуацію в державі почав Марк Агріппа, здобуваючи авторитет серед громадян Риму. У 26 році до нашої ери при Агриппі закінчилося будівництво септи Юлія Цезаря. У 25 році до нашої ери будуються портики Нептуна та аргонавтів.

У 23 році до нашої ери Октавіан Август занедужав і передав особисту імператорську печатку. Йому надана особлива функція намісника та імперія східних провінцій. Прибувши в Мітілену, Марк Агріппа підтверджує владу царя Іудеї Ірода в місті Гадар. З 22 року до нашої ери відвідав Грецію. У 21 році до нашої ери Август викликає Агріппу для вирішення ситуації з безпорядками в західних провінціях Риму, а сам відправляється на Схід.

Втретє Агріппа одружується з Юлією, дочкою імператора Октавіана. Навів порядок в державі, виселивши єгипетських жерців. У 21 році до нашої ери відправляється в Галію, вирішує галльські міжусобиці, забезпечуючи провінцію від ворожих вторгнень. Ним побудовані чотири дороги із заходу Атлантики до південного Нарбона. У 19 році до нашої ери в результаті військових дій Марк завдав удару по тим кантабарам, які здатні носити зброю, а інших наказав розброїти та переселити. У 18 році до нашої ери здійснює перегляд сенатського списку та разом з імператором проводить Столітні ігри.

При відвіданні Греції, Херсонесу Фракійського звернувся до понтійського царя Полімена І аби той встановив порядок в Боспорські державі з припиненням смути. Прибуває в Малу Азію з метою повернення свободи місту Кизик. Ветеранські колонії засновані в Беріті та розширює територію Антіохії, на запрошення царя Ірода прибуває в Юдею. У 14 році до нашої ери втручається у боспорські справи, оскільки цар Полемон не може дати ради.

Після приїзду Марка в Синоп і його намаганням заспокоїти бунтівників, боспорці склали зброю і покорились  волі царя. З Іродом об’їжджає Малу Азію, відвідує острови Самос та Лесбос, при розгляді скарг іудеїв з Іонії та греків, приймає рішення на користь перших. У 13 році до нашої ери після повернення до Риму зміцнює свою владу, продовжуючи її на п’ять років. Дізнавшись, що в Панонії назріває повстання, відправляється туди, і ті, що кілька хвилин вважалися такими сильними – злякалися законної справедливості Марка Агріппи.

Агриппа занедужує в дорозі через Кампанію і помирає. Тіло державного діяча привезли і поховали в мавзолеї Августа.

Пегас

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
1
Любов
0
Не завдоволений
1
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Історія

img-8 Історія

Мова геез

Геезська мова (геез) – одна з найдавніших семітських мов, що має величезне культурне та релігійне ...