Дільтеєм розгладшаються такі типи світогляду, які місить релігія, поезія та метафізика. Метафізика як стверджував Дільтей відрізняється від натуралізму, ідеалізму свободи та об’єктивного ідеалізму як видами світоглядів. А от Фрідріхом Шелером виділяють три типи знань у філософському світогляді:
а) щоб панувати
б) як мета освідченості людини
в) знання як спасіння
І саме останній тип знання являється філософським світоглядом. Розрівняють наступні типи світогляду: релігійне, природно наукове, соціально-політичне, філософське. Сюди ж додаються такі світогляди як повсякденний досвід, естетичний, міфологічний. Існують три критерії розмежування світогляду: епістемілогічний, природна або ж соціальна реальність, універсально-синтетичний.
З точки зору історичного процесу також виділений міфологічний, релігійний, філософський світогляд. Міфологічний – є сукупність уявлень, сформованих в первісному суспільстві, що сприймало світ образно. В міфі були поєднані початки знання, релігійні вірування, моральна, естетична оцінка. Релігійний – ґрунтується на вірі в надприродні сили. Релігія на відміну від міфології характерна жорстким догматизмом та системою моральних заповідей.
Філософський світогляд є системно – теоретичними знаннями. Він відрізняється від міфології розумом. У міфі зазвичай спираються на емоції та почуття, тоді ж як в філософії – логічність і доказовість. А тому спостерігається зміна та розвиток світогляду, що є філософсько-теоретичним синтезом наукового знання, повсякденним та історичним досвідом в людській історії.
Пегас