Історія релігійІсторія філософіїРецензії

Ревью на книгу У. Еко “Не сподівайтеся визволитися від книг”

ekkkВся книга побудована на дискусіях навколо проблеми книги та інформаційного суспільства. Викладена вона у цікавій формі бесіди озвученої Жан-Клодом Карьера у Парижі та Монте-Чериньоне у домі Умберто Еко. Бесіда проходить у приємній домашній атмосфері, дві людини закохані у книги сперечаються навколо її значення в нашому житті. Дуже часто теми, на які вони дискутують виходять за рамки тільки книги як такої. Вони торкаються культурологічних, філософських та соціальних проблем, приводячи цікаві приклади з історії.

Отже, основна теза, яка повторюється безліч разів: “не сподівайтеся звільнитися від книг”, мов би які б там не були історичні обставини, все одно вам нічого не вдіяти. “Якщо електрона книга отримає визнання та витісне друковану книгу з наших домівок, навряд чи остання вижене першу з наших домівок та наших звичок” – каже Умберто Еко.

На чому ґрунтується така впевненість, адже для більшої частини суспільства, про що медівіcт знає та пише, вже переконана в тому, що друковані книги щезнуть. Так Футуролог на економічному форумі у Давосі в 2008 р., на ряду з прогнозами про долю ресурсів зробив прогноз що до книги, на його думку вона повинна щезнути.

Які є аргументи філософа за збереження книги. Один з них це неуніверсалність та швидке страріння носіїв інформації. Сучасні носії інформації виходять з ужитку надзвичайно швидко підтверджуючи це на досвіді знайомих йому якимсь чином людей.

Але, тут, на нашу думку, порушена логічний ланцюг, зокрема закон тотожності. Розглядаючи книгу як носій інформації він забуває, що електрона книг є також носієм інформації. І перша і друга так само підвласні технічному прогресу. Потрібно згадати, що книгодрукування також не стояло на місці. Спочатку перейшли з письма на скелях на письмо на дощечках, шкіру потім почали використовувати папірус, наступником папіруса став папер. З винаходом книгодрукувального станка та його вдосконаленням книга ставала все більш масовою. Винахід ежекторного носія зчитування текстів є цілком закономірним та виправданим етапом у еволюції книгодрукування.

Отже книга є доволі цікавою перш за все не антагонізмом друкованої та електроної книги, а вличезним цікавим історичним, культурологічним матеріалом, який згадується в книзі. Звичайно ми мусимо погодитись з медієвістом, що друкована книга займе своє місце у культурі.Чому Еко так болісно сприймає проблему витіснення друкованої книги електроними, так це через те, що друкована книга і є самою культурою.

 Антон Лисенко

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Історія релігій

Історія релігій

Алхімія

Алхімія — це стародавня практика, спрямована на відтворення дорогоцінних речовин за допомогою рецептів і трансформаційних ...