У дослівному перекладі з санскриту «пурани» означає «стародавня билина, древня розповідь, хроніки». Однак слово «древнє» в даному випадку не відноситься до того, що описуються події, що відбулися давним-давно, а мається  на увазі, що писання існує з незапам’ятних часів, за змістом знаходяться ближче до епосу і розширюють традиційний брахманізм. Написані пурани на санскриті і охоплюють такі питання, як створення і природа світу, божества, похоронні та інші обряди. Взагалі, пурани – різні канонічні писання індуїзму, їх безліч.

Пурани

Існують відмінності і в їх класифікаціях. Маха-пурани і Упа-пурани – основні писання, що описують створення світу, правила поклоніння божествам і традиційні для індійців ремесла. Стхала-пурани – в них вихваляються певні храми, описується історія їх зведення. У Кула-пуранах же розповідається, як відбулися касти.

Вважається, що найперші пурани були написані близько 3 століття н.е., тобто в постведичний період, хоча точне їх датування ускладнене наявністю так званих вставних пуран.

До основних відносяться так звані Маха-пурани – «Великі пурани». Їх вісімнадцять (іноді ця кількість збільшують до двадцяти), в них  розповідається, як був створений світ і людина, звідки пішли боги і мудреці, викладаються філософські та релігійні концепції. Також в цих переказах зустрічається безліч описів битв між світлими і темними силами, що багатьма дослідниками трактується як внутрішні терзання людини між добрим і світлим початком.

Упа-пурани – другорядні пурани. Їх також вісімнадцять. В основному вони звеличують головних богів індуїзму і описують поклоніння їм.

Основні пурани покликані допомогти людині швидше осягнути філософські ази, минаючи помилки і шукання. У зв’язку з цим, пурани лежать як би на трьох площинах духовних пошуків – невігластво (тамасіка), намагання (раджастіка) і благість (сатвіка).

Пурани прийнято розповідати брахманами на публічних зборах в храмах. Більшість з них вже давно переведені на європейські мови, але найбільшу популярність здобули Вішну пурана і Бхагаватам. Іноді до пуранів відносять і знамениту Махабхарату. За обсягом вони варіюються від 10 000 до 80 000 віршів.

Пурани по праву відносять до народних індійських писань і вважають невід’ємною частиною традиційної індійської культури.

Іван Гудзенко