Політична філософія

Філософія у відеоіграх : «Detroit: Become Human»

Філософія у відеоіграх : «Detroit: Become Human»Ігровий проект :

«Детройт : стати людиною».

Розробник : Quantic Dream (Франція).

Видавець : Sony Interactive Entertainment (США).

Сценарист та режисер : Девід Кейдж.

Рік виходу : 2018.

Жанр : інтерактивне кіно / пригодницька гра.

 

 

 

 

 

Короткий опис. Події розгортаються в американському місті Детройт у 2038 році. В недалекому майбутньому була успішно розроблена технологія кіборгів – андроїдів. Останні володіють штучним інтелектом та мають свій аналог крові — тіріум. В США вони мають антропоморфний вигляд. Андроїди виконують за людей важку роботу, а країни з цією технологією перебувають на економічному підйомі. Та з часом штучний інтелект починає себе усвідомлювати та стає непокірним. Люди називають їх девіантами. Історія несе драматичний та почасти анти-утопічний характер.

Головні герої — андроїди.

Маркус спочатку постає, як сиділка похилого художника-інваліда. Та через сина-наркомана свого підопічного попадає у неприємну ситуацію, після якої  його деактивують. Та після свого повернення очолює організацію девіантів – «Ієрихон».

Кера на початку є покоївкою та нянькою. Рятуючи дівчинку Алісу від побоїв її прийомного батька, стає девіантом. Намагається попасти в Канаду.

Конор є спеціально розробленим першим у світі детективом-андроїдом. Разом із своїм напарником – поліцейським офіцером Хенком – розслідує справи девіантів. З часом виходить на «Ієрихон».

ЕКОНОМІКА І СОЦІУМ

Філософія у відеоіграх : «Detroit: Become Human»

[Скріншот] Заборона андроїдів. Андроїди руйнують нашу країну. Ми хочемо працювати !

Через те, що андроїди витіснили людей із багатьох робіт, почало зростати безробіття. Разом із останнім набуває поширення наркоманія, зокрема на вигаданий наркотик «червоний лід». А також збільшується кількість безпритульних. Одначе, щоб побороти хоч якось проблему безробіття та нездорового американського харчування, знизу створюється агро-бізнес здорової їжі, де працюють виключно люди.

Маркуса намагаються побити демонстранти, що протестують проти масового застосування андроїдів. Підопічний Маркуса зреагував на це наступними словами : «Що за йолопи ! Вони думають зупинити прогрес, побивши пару-трійку андроїдів.». В реальності, як історично, так і наразі, науково-технічний прогрес б’є по зайнятості низів суспільства. Найбільш яскравішим прикладом є бунти лудистів у Англії 18-19 стт., коли робітники мануфактур знищували машини, що замінили їх ручну працю. Та попри вандалізм, індустріальна революція успішно продовжилась.

Вартою уваги є замітка у ЗМІ, де науковці у ході досліджень виявили, що андроїди негативно впливають на спілкування людей між собою. Як на мене, це натяк на засилля гаджетів у сучасному світі.

ПОЛІТИКА І ГЕОПОЛІТИКА

В суспільстві андроїди піддаються сегрегації. Наприклад, їм строго відведений окремий сегмент для стояння у громадському транспорті. Це є явним відсиланням на аналогічну практику, яку проводили у США ще в ХХ ст. відповідно до негритянського населення. Тому, очоливши «Ієрихон», Маркус проводить ряд акцій протесту за права андроїдів. І лише від дій гравця залежить чи піде революція шляхом Мартіна Лютера Кінга чи методом Ернесто Че Гевари. Але навіть мирні мітинги уряд розганяє, аж до розстрілу мітингувальників. А коли ситуація загострюється, влада утилізує величезну масу андроїдів у таборах. Історична аналогія очевидна.

Філософія у відеоіграх : «Detroit: Become Human»

У геополітиці андроїдна технологія відіграє значну роль. Завдяки їй Китай та Росія стали конкурентами США. Одначе не всі розвинуті країни прийняли дану технологію, а саме Канада. А величезні запаси тіріуму в Арктиці мало не стали приводом до Третьої Світової Війни. А почалось все від одностороннього оголошення Росією Арктики, як своєї території. На противагу їм США ввела туди свої війська. Слід відзначити, що міжнародне співтовариство не стає на жодну із сторін та закликає до миру. Адже і справді, що у війні ніхто не безгрішний, а в ядерному конфліктові взагалі не може бути переможців.

Цікавою є викладена ідея, після проведення соціологічних опитувань, що президентом може бути андроїд. Причиною тому стали корупційні скандали у вищих ешелонах влади. На сьогодні, для нас це більш, ніж актуальна проблема.

ІННОВАЦІЇ І ДОВКІЛЛЯ

Андроїдзація принесла не тільки економічне зростання та певну соціальну нестабільність. За її допомогою людство доволі ґрунтовно пізнало Сонячну систему, завдячуючи космонавтам-андроїдам. Але куди більш практичнішим є розробка нано-роботів, що будуть застосовуватись у медичних цілях. Наприклад, для транспортування ліків до конкретних клітин чи мікро-знищення ракових пухлин. В дійсності, науково-технічний прогрес реально покращив, як рівень, так і тривалість життя людей.

В майбутньому екологічна ситуація є негативною. Людство споживає плоди глобального потепління, яке у грі стало невідворотним.  Практично повністю зникли бджоли і їх хочуть замінити міні-роботами. Вже на сьогодні є така негативна тенденція, адже треба знати, що близько до четвертини людської їжі причетні дані комахи. Також в США планують запустити такий собі робо-зоопарк, де будуть представленні вимерлі тварини. Серед них є полярний ведмідь, шкіряста черепаха, гірські горили і африканські слони. Доречним є зауваження екологів, що замість того, що б дивитися на вимерлі види, краще зберегти те, що поки живе.

Маємо чергове екологічне попередження, яке, на превеликий жаль, знову не почуте.

КУЛЬТУРА І ЕТИКА

У культурі кіборги теж не пасуть задніх. Книга написана андроїдом набуває популярності. Навіть у спорті, зокрема у бейсболі, витісняються живі люди. Більшість музики виконується андроїдами. Вже на сьогодні існують доволі популярні музичні проекти із віртуальними «учасниками», а також і наразі є засилля електронної «неживої» музики.

Філософія у відеоіграх : «Detroit: Become Human»

В грі розглянуті безліч етичних проблем. Між іншим бачимо проблему домашнього насилля, вседозволеність секс-індустрії, співчуття до інших та вбивство ради самозахисту. Конор розслідуючи справи девіантів, виявляє, що вони вчинялися у рамках самозахисту. Це показує людей у негативному світлі, і тому Маркус, після розстрілу мітингу, справедливо відмічає : «Вони віками різали один одному горлянки із-за кольору шкіри чи тонкощів своїх забобонів. Вони не зміняться. Жорстокість у них в генах.».

Доволі повчальними є моральні вибори, де чи варто порушити закон ради нагальної необхідності. Наприклад, чи вкрасти чужий чистий одяг, щоб дівчинка не захворіла від того, що промокла наскрізь.

Співчуття до Кери та Аліси виявляє негритянка, яка переховує девіантів. На запитання, чому вона це робить, та відповідає :«Були часи, коли і до моїх співродичів відносились, як до скоту.» Вартою уваги, щодо питання «що таке людина ?» є слова супутника Кери – Лютера : «Забути, хто ти є, стати чимось дуже потрібним для когось … Може це і значить бути живою ? ». Навіть сама назва гри про це говорить.

Не обійшлося і не без релігії. Самі андроїди-девіанти вірять у RA9, який є їх своєрідним месією, що врятує їх від рабства людей. Також, ми можемо зустріти вуличного проповідника, що емоційно виступаючи проти андроїдів, як таких, безапеляційно називає їх «сосуд самого диявола». Як історично, так і в сучасності, релігія в цілому, а особливо її радикальна частина, були і є противниками науково-технічних інновацій чи наукових фундаментальних відкриттів. Серед безлічі прикладів, можна назвати заперечення біологічної еволюції та протидія використанню стовбурових клітин у медичних цілях.

СЛОВО РОЗРОБНИКУ

Згідно слів Девіда Кейджа, створення захоплюючого сюжету – це неймовірно довгий і навіть болючий процес. У письменника повинно бути не тільки натхнення, а й і особливе відчуття для написання саме тієї історії, яку він хоче розповісти. Поки є натхнення, він починає роздумувати про всеможливі комбінації та варіації сюжету, геймплею[1] і наслідків виборів гравця. В цей момент написання сценарію стає подібним на головоломку, вирішивши яку, можна пов’язати найбільш різні речі та теми.

  1. P. S. Відеогра відзначається варіативністю сюжету, що залежить від виборів гравця. Необхідно відмітити, що даний проект є кінематографічним, адже всі рухи та міміка персонажів є зняті із реальних акторів.

Дмитрук Андрій

Джерела інформації :

en.wikipedia.org – Detroit: Become Human;

youtube-канал TheGideonGames – скріншоти та цитати;

gamemag.ru – Дэвид Кейдж о сложности написания сценариев для современных игр.

[1] Геймплей описує, як гравець взаємодіє із ігровим світом, як ігровий світ реагує на дії гравця і як визначається набір дій, які пропонує гра гравцю. (ru.wikipedia.org)

Яка твоя реакція?

Радість
0
Щастя
0
Любов
0
Не завдоволений
0
Тупо
0

Интересно почитать:

Также в категории:Політична філософія