Історія релігійХристиянство

Четвертий хрестовий похід (1202-1204)

Мета походу спочатку була, як і раніше, у звільненні Єрусалиму від впливу мусульман. Пізніше цілі змінилися.

Передумови походу. Після розпаду Римської Імперії на Західну і Східну частини, від Стародавнього Риму залишилася тільки Візантія, християнська православна імперія, столицею якої був Константинополь. Він мав економічно вигідне розташування — на важливому торговельному шляху з Чорного моря в Середземне. Саме за першість в морській торгівлі з країнами Сходу воювала з Візантією Венеція. Коли хрестоносці за призовом Інокентія III вирішили готуватися до походу на схід, їх початковим планом був Єгипет. Кораблі, на яких вони повинні були пливти, хрестоносці попросили у Венеції. Правитель Венеції Енріко Дандоло запросив за них занадто велику суму, якої у хрестоносців не було.

Четвертий хрестовий похід (1202-1204)

Користуючись нагодою, купці Венеції усунули торгових конкурентів за допомогою сил хрестоносців. Вони вмовили лицарів заволодіти Візантією. Так як Константинополь був найбагатшим містом, лицарі охоче погодилися. Початковий план походу на Єрусалим через Єгипет був відкладений.

Учасники походу і основні події. Після минулих походів проти мусульман, що підірвали авторитет католицької церкви, Інокентій III почав агітувати всі країни за новий похід і став збирати кошти на нього. Він обіцяв всім звільнення від податків, прощення всіх боргів, нові території. Самим ревним ідеологом був проповідник Фулько Нельі, що зібрав двісті тисяч воїнів. Але королі і наближені до них лицарі не рвалися в бій, а ось бідна частина населення Європи, бажаючи поліпшити своє становище, відгукнулася. До хрестоносців, які зібралися у Франції, приєдналися венеціанці. Венеціанський правитель Енріко Дандоло зіграв головну роль у фінансуванні хрестоносців.

У 1202 році об’єднане військо напало на Задар, головний конкурент Венеції в Адріатичному морі, і захопило його. А в 1204 році хрестоносці взяли і візантійську столицю. Увійшовши в Константинополь, лицарі рушили палаци, будинки, храми, займаючись грабунком. Папа Інокентій III нагадував хрестоносцям про їхню обіцянку звільнити Єрусалим і наклав заборону на похід в Константинополь, але потім він навіть благословив його, оголосивши Балдуїна I Фландрського, хрестоносця, першим імператором новоствореної Латинської імперії в 1204 році.

 Результати. Четвертий хрестовий похід, зроблений з метою звільнення Гробу Господнього, перетворився в розбійницький наліт на християнські міста з метою наживи. Візантійська імперія назавжди втратила свою міць, але з’явилася Латинська імперія, яка проіснувала до середини 13 століття.

Іван Гудзенко

Яка твоя реакція?

Радість
4
Щастя
2
Любов
1
Не завдоволений
3
Тупо
3

Интересно почитать:

Также в категории:Історія релігій