Мистецтво чаювання – воістину складне таїнство, яке не кожен може осягнути. Кожна країна, кожна культура несе в собі частинку минулого. Саме тому будь-який обряд або традиція дозволяють стикнутися з прекрасним світом, який вже давним давно зник. Особливо оберігають традиції свого народу старці, які вважаються наймудрішими представниками людей країни, що зберігають всі особливості того чи іншого обряду.

Чаювання найчастіше співвідносять з очищенням душі, адже чай є одним з найдавніших напоїв, що гарантує процвітання і довголіття.

Чайна церемонія. Особливості чайної церемонії.

Вважається, що батьківщиною чаю і відповідно чаювання є Стародавній Китай, хоча це і не так. Вчені історики наводять як приклад відомі японські традиції, пов’язані з урочистим чаюванням в колі гостей.

Вважається, що при знаходженні в будинку гостя, обов’язково потрібно запросити його випробувати смачного чаю, причому сама церемонія повинна проходити за всіма правилами етикету. В чаюванні полягала майже вся культура цих двох країн. У момент, коли гість насолоджується напоєм, можна було вести бесіди, дотичні живопису, архітектури або музики.

В Японії навіть існують школи, які навчають цьому здавалося б простому мистецтву.

Проте вважається, що існує ряд правил, які ні в якому разі не можна порушувати при приготуванні чаю. Стіл і кімнату для чаювання варто прикрасити квітами, причому це повинні бути не прості букети. Вони повинні складатися в складні експозиції, повторюючи контури природи. Воду для чаю лише злегка доводять до кипіння, причому чайник повинен стояти на розжареному вугіллі, але не довше, ніж передбачалося. Обсяг чаю повинен бути строго фіксованим, а місце проведення чаювання необхідно вибирати по погоді.

Сама церемонія в японській культурі називається тядзи. Всього є 7 видів тядзи, які проводять відповідно до встановленого часу. Якщо говорити про традиції, то кімнату для чаювання прикрашають заздалегідь. Потім туди запрошують гостей, які обов’язково повинні відзначити всі старання привітних господарів будинку. Місця за столом розподіляються між гостями відповідно до їхнього становища у суспільстві. Трапеза, звана кайсекі, передує чаювання. Потім слідує ряд традиційних дій, що включають в себе розпалювання вуглю і насолоду пахощами. Після всього цього гостям подають вагасі, японські рисові тістечка і всі ненадовго залишають кімнату. У процесі церемонії змінюється два види чаю: койтя(густий чай) і усутя (світлий чай). Під час всієї церемонії між гостями і господарями йде жвава бесіда, так що чаювання може затягнутися на кілька годин.

Потрібно бути до цього готовим і ні в якому разі не намагатися порушити традиції.

У Китаї чайна церемонія найчастіше пов’язана з якимось святом або ж важливим днем. Найчастіше вважають, що китайці через чашку чаю можуть передати всі свої емоції співрозмовника. Повага, вибачення або ж подяка.

Тому до самої церемонії вони відносяться як до таїнства, в процесі якого можна досягти найвищої точки нірвани. Це свого роду медитація, тому на китайському чаюванні гостям необхідно навчитися насолоджуватися напоєм, розкриваючи всі свої канали для прийняття того, що хоче розповісти підсвідомість. Весь чай випивають за 3, 5, 7 маленьких ковтків, так як вважається, що після кожного нового ковтка напій відкриває свій смак по новому.

У Росії ж основним елементом будь-якого чаювання був самовар. Він вважався джерелом хороших намірів і щастя. Тому, коли розливали чай, намагалися заповнювати чашку до країв, щоб життя було сповнене і веселе. На відміну від попередніх країн, тут процес чаювання супроводжувався веселими піснями, танцями і багатим застіллям.

Іван Гудзенко