Аюрведа – це наука, заснована на найдавніших знаннях, що передаються з покоління в покоління протягом декількох століть. Більшість знань, які ми маємо про Аюрведу, являють собою ведичні писання. Якщо вірити легендам, ця наука почала своє існування з моменту початку існування всесвіту.

Аюрведа - ведична медицина.

Згідно з переказом з стародавньої мови санскриту, Аюрведа – “щасливе життя” і “найчистіше знання”. Аюрведу не можна вважати просто наукою, адже в ній містяться різні філософські та релігійні вчення. Дані знання – це особливості здоров’я людини, її  духовного стану та емоційної гармонії. Вони були отримані мудрецями,  як пізнавали зв’язок людини і всесвіту за допомогою медитацій.

Головні складові Аюрведи:

-Ародья – звільнення душі від страждань тіла, наближення до смирення і заспокоєння;

-Сукхам – соціалізація людини та її щастя;

-Свастха – самопізнання і самовдосконалення, прагнення до розвитку і зміни;

-Ананда – блаженство душі, піднесення над земним, грішним і обтяженим світом.

Напрямки науково-філософської системи, пов’язані з медициною:

1) Каумара Бхрітья. Даний трактат надає велику увагу зачаттю, вагітності і самому материнству, а також вихованню та догляду за дітьми.

2) Кайя Чікітса. Найважливіший розділ медицини, який виявляє хвороби, пов’язані з недугою всього організму, їх причини та можливі шляхи лікування.

3) Агада Тантра. В цей напрямок входить інтоксикація і виділення отрути з організму.

4) Шалакья Тантра. Лікування очних захворювань.

5) Бхутавідья. Одне з найзагадковіших напрямків, яке займалося чаклунством. Зараз же включає в себе людську психіку, вплив на неї і її лікування.

6) Шалья Тантра. Включає в себе хірургію, а також акушерство.

7) Ваджікарана Тантра. Заснована на лікуванні безпліддя та інших дітородних проблемах.

8) Расаяна Тантра. Спеціалізується на довголітньому житті людини.

Аюрведа дозволяє широко пізнавати світ і людину і на підставі її навчань – людина сама творець свого щастя і життєвого благополуччя, так як правильний емоційний настрій і гармонія в людині здатні творити чудеса. Багато хвороб людини виходять від її свідомості і думок, переживань.

У Аюрведі  розрізняють кілька конституційних людських типів. Грунтуючись на писаннях Ведів, людина включає в себе п’ять елементів: землю, вогонь, воду, повітря, а також ефір. Крім цього виділяються три конституційних типи: Вата (повітря), Пітта (вогонь), Капха (вода). Дані типи і їх рівновага вкрай важливі при лікуванні, так як одужання залежить від внутрішньої гармонії людини.

Ольга Степаненко.